Czym dokładnie jest przedszkole integracyjne?

Przedszkole integracyjne to miejsce, do którego uczęszczają zarówno dzieci zdrowe, jak i te z różnym stopniem niepełnosprawności. Jeżeli zastanawiasz się, jakie korzyści wyróżniają wspomnianą placówkę, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem. Dowiesz się z niego, czym dokładnie jest przedszkole integracyjne. 

Integracja

Fundamentem przedszkola integracyjnego jest to, że uczęszczają do niego zarówno dzieci zdrowe, jak i niepełnosprawne. W takim przedszkolu wszystkie maluchy mają takie same prawa i obowiązki. Wszystkie maluchy muszą mieć tam zapewnione najlepsze warunki do rozwoju, a także być odpowiednio przygotowane na rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej.

Grupy w przedszkolu integracyjnym są znacznie mniej liczne niż w publicznych placówkach. Dodatkowo zatrudnia się tam wielu specjalistów, jak na przykład rehabilitantów, psychologów, pedagogów specjalnych czy logopedów. W przedszkolu integracyjnym większą część grupy stanowią dzieci pełnosprawne. Taki podział sprzyja integracji, nauce empatii, a także rozwijaniu wielu bardzo ważnych umiejętności społecznych.

Kto uczęszcza do przedszkola integracyjnego?

Do przedszkola integracyjnego mogą uczęszczać zarówno dzieci zdrowe, jak i te z różnym stopniem niepełnosprawności. Najczęściej są to:

 

  • zaburzenia emocjonalne;
  • choroby somatyczne;
  • upośledzenia narządów ruchu;
  • lekkie i umiarkowane upośledzenie umysłowe.

 

Więcej informacji o przedszkolu integracyjnym w Tychach można znaleźć na stronie: http://www.otwarteokno.edu.pl/strony/2/przedszkole/.

Podsumowanie

Przedszkole integracyjne będzie doskonałym wyborem zarówno dla dzieci zdrowych, jak i tych z różnymi niepełnosprawnościami. Wszystkie maluchy uczą się tam na tych samych zasadach, co sprzyja budowaniu atmosfery życzliwości i wzajemnego szacunku. Przedszkola integracyjne wyróżnia dodatkowo wykwalifikowana kadra pedagogiczna, a także bardzo ciekawe zajęcia dodatkowe.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze pociechy będą bardzo dobrze przygotowane na rozpoczęcie kolejnego etapu edukacji w szkole podstawowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *