Przygotowania do chrzcin są o wiele prostsze i przebiegają dużo szybciej niż to się ma w przypadku innych rodzinnych uroczystości, jednak nie ulega wątpliwości, że mimo wszystko trzeba im poświęcić nieco czasu, uwagi i zaangażowania. Jednym z niezbędnych elementów ceremonii, o jaki musimy zadbać jest biała szatka do chrztu. Jest ona obowiązkowym elementem rytuału, choć dla wielu może to być dość niezrozumiałe. W każdym razie stojąc przed wyborem szatki dla naszego dziecka, które ma zostać ochrzczone, często zadajemy sobie pytanie o to, którą szatkę wybrać, ponieważ wybór na rynku jest bardzo duży.
Po co na chrzcie jest biała szatka?
Przystępując do kompletowania wyprawki chrzcielnej zwykle chcemy wiedzieć, czemu służą dane elementy, które na chrzcie są niezbędne. Biała szatka do chrztu wbrew pozorom to nie strój, w który dziecko będzie ubrane w czasie mszy chrzcielnej – jest ona nakładana na nie dopiero w trakcie przyjmowania sakramentu. Oczywiście na chrzest dziecko przeważnie ubierane jest na biało, jednak szatka jest osobnym elementem o znaczeniu symbolicznym. Nakłada się ją na ochrzczone dziecko w nawiązaniu do fragmentu Nowego Testamentu mówiącego o „przyobleczeniu się w Chrystusa” i oznacza ona dokładnie to, co się pod tym kryje: rozpoczęcie nowego życia, czystość, bezgrzeszność, przynależność do Kościoła Chrystusowego.
Jak wybierać białą szatkę do chrztu?
Wybór białej szatki do chrztu wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem, ponieważ na rynku jest ich cała masa i nieraz trudno się odnaleźć w tak wielu propozycjach. Zamiast jednak poszukiwać wymyślnych wzorów i ozdób, skupmy się przede wszystkim na jakości. Delikatny materiał oraz z dbałością wykonane wszelkiego rodzaju szwy to podstawa, ponieważ nie chcemy, by szatka podrażniła wrażliwą skórę dziecka. Jeśli chodzi o ozdoby, to popularne są różnego rodzaju naszycia lub nadruki z imieniem dziecka i datą przyjęcia sakramentu. Dzięki temu szatka będzie pamiątką. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że chrzest ma przede wszystkim wymiar duchowy, a biała szatka do chrztu jest doniosłym symbolem – zamiast skupiać się przesadnie na materialnej otoczce chrztu, weźmy sobie do serca jego znaczenie, zarówno dla naszego dziecka, jak i dla nas jako rodziców, chrzestnych czy dziadków.